Blog

O czym powinieneś pamiętać, jeżeli staniesz się uczestnikiem kolizji drogowej?. Czy należy się odszkodowanie?

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do setek kolizji drogowych, jednak wciąż wielu ludziom wydaje się, że jeżdżą na tyle ostrożnie, że żadna stłuczka im nie grozi. Jeżeli już staną się ofiarą takiego zdarzenia, to w ogóle nie wiedzą jak się zachować, aby uniknąć kłopotów. Dziś podpowiemy co zrobić, jeżeli taka sytuacja się nam przydarzy – warto być bowiem przygotowanym na każdą ewentualność.

Punkt 1: Upewnij się, że to kolizja, a nie wypadek

Jeżeli jesteś uczestnikiem zdarzenia drogowego, to twoje postępowanie na miejscu zależeć będzie od tego, czy doszło do kolizji, czy wypadku. Różnica między tymi dwoma pojęciami odnosi się do tego, czy mamy do czynienia z sytuacją, w której ucierpieli ludzie (wypadek) czy też nikomu nic się nia stało, a doszło jedynie do uszkodzenia pojazdów (kolizja). W tym drugim, mniej groźnym przypadku wystarczy, że uczestnicy zdarzenia spiszą oświadczenie o kolizji drogowej, jeżeli jednak doszło do wypadku, należy wezwać odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Punkt 2: Nie utrudniaj ruchu

Pierwszą sprawą, jaką powinno się zrobić, jeżeli nikt nie ucierpiał w zdarzeniu drogowym, jest usunięcie auta z miejsca kolizji, jeżeli tamowałoby ruch lub powodowało zagrożenie dla innych. W przypadku gdy samochód jest sprawny, należy go po prostu przestawić, a jeżeli jest uszkodzony to spróbować zepchnąć na pobocze. Samochód, który ze względu na swój stan techniczny musi zostać na jezdni, należy odpowiednio zabezpieczyć poprzez m.in. włączenie świateł awaryjnych oraz ustawienie trójkąta ostrzegawczego.

UWAGA
Nie zapomnij o założeniu kamizelki odblaskowej – obowiązkowo muszą ją mieć wszyscy, którzy poruszają się po miejscu kolizji!

Punkt 3: Przygotuj oświadczenie o kolizji

Żeby dobrze przygotować oświadczenie o kolizji najlepiej mieć przy sobie wzór takiego oświadczenia pobrany np. ze strony internetowej naszego ubezpieczyciela. Jeżeli jednak nie posiadamy takiego druku w swoim samochodzie, musimy pamiętać o tym, żeby odręcznie spisane oświadczenie zawierało informacje takie jak:

  • dane kierowców oraz właścicieli pojazdów (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL, numer dokumentu poświadczającego tożsamość),
  • jednoznaczne wskazanie sprawcy i poszkodowanego,
  • dane pojazdów (numer rejestracyjny, VIN, marka oraz model),
  • dane OC sprawcy (numer polisy, data ważności oraz nazwa ubezpieczyciela),
  • możliwie najdokładniejszy opis zdarzenia (można wykonać szkic zdarzenia drogowego),
  • opis uszkodzeń (polecane jest, aby wykonać szkic i zaznaczyć np. miejsce uderzenia),
  • dane ewentualnych świadków zdarzenia.

Takie oświadczenie przygotowane powinno zostać w dwóch jednakowo brzmiących egzemplarzach, a następnie podpisane przez uczestników zdarzenia. Podczas przygotowywania oświadczenia warto także wykonać dokumentację fotograficzną, która będzie dodatkowym potwierdzeniem informacji zawartych w przygotowywanym dokumencie. Fotografie powinny zostać wykonane tak, aby umożliwić jednoznaczną identyfikację samochodów, które brały udział w stłuczce.

Ważna rada:

Jeżeli podczas spisywania oświadczenia pojawiają się kwestie sporne, to od razu wzywamy policję, która jednoznacznie ustali sprawcę wypadku i spisze za nas protokół, jednocześnie jednak karając sprawcę mandatem i punktami karnymi.

Pamiętajmy także o tym, że jeżeli przyjmiemy od sprawcy kolizji pieniądze i zrezygnujemy ze zgłaszania zdarzenia, to w przypadku wykrycia w późniejszym czasie szkód, których nie było widać gołym okiem, tracimy szansę na pokrycie kosztów naprawy.

Punkt 4: Występujemy o wypłatę odszkodowania

Jako strona poszkodowana, to my informujemy ubezpieczyciela o zdarzeniu drogowym. Szkodę możemy zgłosić przez formularz internetowy lub telefonicznie. Następnie zostaniemy poinformowani o oględzinach rzeczoznawcy, który spotka się z nami w ustalonym terminie i wyceni wartość szkody, a my będziemy mogli przystąpić do usuwania awarii.

Aktualnie możliwe jest, abyśmy szkodę zgłosili do naszego ubezpieczyciela i to on zajmie się wszystkimi formalnościami. Takie rozwiązanie to spora oszczędność czasu oraz, co równie ważne, większa skuteczność w otrzymaniu odszkodowania o satysfakcjonującej dla nas wysokości.

Powrót do bloga

Darmowa konsultacja

Możesz także napisać: info@kancelarialesta.pl

Dane kontaktowe
Zadzwoń

512 496 601

Copyright © 2021 Kancelaria Lesta. All Rights Reserved. Wykonanie A.I.FIA